Winco Deals as of 11/15 {Thanksgiving stock-up, CHEAP TURKEY!)

November 15, 2010 11 Comments | Disclosure

Here are Winco’s Deals this week! These prices were found at the Milwaukee/Fairview store in Boise. Prices do vary  by store. If you are new to shopping at Winco,  please keep in mind that Winco does not publish a weekly ad or have a sale schedule, so you never know how long their sales last.    Let us know if you find a Fab deal at Winco this week!  Here is a copy of Winco’s Coupon Policy.

– means the price is better than generic/wholesale/mass store prices!
– means this is when we stock up!!!
 If we don’t star an item but it’s listed here, that means it is still a better deal than you would get at a superstore on any given day (even using a coupon).

 Learn all the secrets to successful couponing in our 90 minute DVD!

New Deals:

Turkey Deal: 
Jennie O and Norbest Turkeys are $.38/lb with a $50 store purchase
Butterball is $.98/lb with a $50 store purchase?? (Price check, anyone???  Forgot to recheck those!!!)
Use $1/1 Butterball Turkey printable coupon or here
**Check your stores, we’ve had reports that Turkeys have been spotted for $.24/lb w/ $50 purchase at some Wincos!

Martha White muffin/bread mixes $.68
Use $1/4 Martha White printable coupon
Final price $.43 each WYB 4

Rhodes Frozen Cinnamon Rolls $2.98
Use $1/1 Rhodes printable coupon
Final price $1.98

Eagle Brand Sweetened and Condensed Milk $1.67
Use $.50/1 Eagle printable coupon
Final price $1.17

Lays Chips $1.98

Coffee-Mate Creamers $2.98
Use $1.50/1 printable coupon
Final price as low as $1.50

Philadelphia Cream Cheese $1.16
Use $1/2 Philadelphia coupon from $70 Safeway Booklet (sorry locals we don’t have this one,  try ebay?)
Final price $.66 each WYB 2

Cool Whip $.98  **There are reports that some Wincos have these for $.88 (Thanks Michelle)
Use $1/2 from Safeway $70 Savings Booklet (sorry locals we don’t have this one,  try ebay?)
Final price $.48 each WYB 2

Land o Frost Premium Lunch Meat $2.97
Use $1/1 Land o Frost printable coupon (this reset for me)
Final price $1.97

Jimmy Dean 12 oz. Sausage roll $1.98

Campbells Canned Gravy $.55
Use $.50/4 from 10/31 SS
Final price $.43 each WYB 4

1/2 Spiral Ham $1.78/lb

Hillshire Farms lil Smokies $2.48
Use $.75/2 Lil Smokies printable coupon
Final price $2.11 each WYB2

Challenge Butter 1lb sticks $1.98 (thanks Michelle)
  **these were $2.38 at Fairview Boise store
Use $.55/1 Challenge Butter Printable Coupon OR  $.55/1 Challenge Butter printable coupon
Final price as low as $1.43

Chips Ahoy Cookies $1.98
Use $1/1 package of cookies when you buy 1 gallon milk Facebook coupon
Final price varies

Freschetta Pizza $4.38
Use $1/1 printable coupon
Final price $3.38

Other Deals…

Ritz Crackers $1.98
Use $1/2 Nabisco Crackers coupon
Final price $1.48 each wyb2

Nabisco Snack Crackers $1.88
Use $1/2 Nabisco Crackers coupon
Final price $1.38 each when you buy 2

Progresso Italian Bread Crumbs $.98
Use $.50 Progresso printable coupon
Final price $.48

Jet Dry $2.56
Use $1/1 printable Jet Dry coupon
Final price $1.56

Nabisco Cheese Nips $.88 (YMMV)
Use $1/2 printable coupon
Final price $.33 each WYB2

Swansons Broth 14.5 oz, $.50
Use $.50/5 coupon from 11/07 SS
Or use $.75/5 Swanson Broth Can from 9/26 SS 
Final price as low as $.35 each WYB5

★Heinz Gravy $.98
Use $1/3 Heinz printable coupon
Final price $.65 each WYB 3

Fisher Nut Mixes $1.48 (by registers)
Use $1/1 Fisher printable coupon
Final price $.48

Mrs. Cubbinson’s Stuffing / Dressing $1.48
Use $.55/1 coupon from 11/07 RP
Final price $.93

★Keebler Ready Crusts $1.28
$1/3 Keebler Ready Crusts Coupon
Final Price: $.95 ea

 French’s Brown Mustard $1.28
Use $1/1 French’s from 11/07 SS
Final price $.28

Betty Crocker Potatoes Twin Pack $1.48
Use $.50/2 from 9/12 or 10/3 GM
Final price $1.23 each WYB 2 (like buying 4 regular pks. for $.72 each)

Kikkoman Naturally Brewed Soy Sauce $1.28
Use $1/1 printable coupon
Final price $.28 

Idahoan Potato Pouches $.88
 Use $1/1 Idahoan Coupon (pdf from their site YMMV)
OR use $.40/1 printable coupon
Final price as low as FREE

 Newman’s Own Poppyseed Dressing $2.78
Use $1/1 printable coupon
Final price $1.78

★Betty Crocker Muffin Mix $1.88
Use $.50/1 printable coupon
Final price $1.38

★Nestle Hot Chocolate 10pk $.98

★Sunbelt Fruit Bars $1.78
Use $.55/1 peelie coupon on product
And use BOGO printable coupon
Final price $.83 each wyb2

 ★Carnation Evaporated Milk $.89
Use $.50/2 printable coupon
Final price $.64 each WYB2

Balance Bar $1.23
Use BOGO from 10/10 SS
Final price $.62 each WYB2

★Betty Crocker Brownie Mix $.88
 

★Betty Crocker Potatoes $.98
Use $.50/2 from 9/12 or 10/3 GM
Final price as low as $.73 each WyB2

Ronzoni Pasta $.98
Use $1/2 printable coupon
Final price $.48

Ovaltine $3.12
Use $1/1 printable coupon
Final Price $2.12

★Crisco Shortening, 16oz, $2.04
Use $.55/1 printable coupon
Final price $1.49

★Crisco Cooking Spray $1.98
Use $.75/1 printable coupon
Final price $1.23

Pillsbury Easy Frost $2.50
Use $1/1 printable coupon
Final price $1.50

Campbell’s Select Harvest soup $1.08
Use $1/2 printable coupon
or Use $1/2 printable coupon
Final price as low as $.68

★Campbells Chunky Soup $1.48
Use $1/2 printable coupon
Use $.50/1, $1/2, $1.50/3 printable coupons
Final price as low as $.98

★Nalley 16 oz $1.62
Or Use $.75/1 printable Smart source.com
Final price as low as $0.87 

Colgate Toothbrush $.86
Use $1/1 Printable coupon
Final price FREE

Reynolds Baking Cups $.58

Frozen Section

Hot Pockets 2ct. $1.77
Use $1/1 Hot Pockets Side Shots Facebook printable coupon
Final price $.77

Marie Callendar Pies $4.98 (Dutch Apple), $5.48- $5.98 (others) 
Use $1/1 Marie Callendar printable coupon
Final price as low as $3.98

California Pizza Kitchen $3.98
Use $2/1 printable coupon
OR use $1.50/1 CPK printable coupon
Final price as low as $1.98

Sara Lee Frozen Fruit Pies $2.98
Use $.75/1 Sara Lee Sweet Goods printable coupon 
Or use $.75/1 coupon from 11/07 RP
Final price $2.23

Sara Lee Sweet Goods pound cake $1.98
Use $.75/1 printable coupon
Or use $.75/1 coupon from 11/07 RP
Final price $1.23

★Sara Lee Frozen Cheesecake $4.88
Use $.75/1 printable coupon
Or use $.75/1 coupon from 11/07 RP
Final price $4.13

Nancy’s Frozen Appetizers $1.87(quiche)
Use $1/1 printable coupon
Final price $.87

★Barber Foods (chicken cordon bleu) $2.98
Use $1/2 printable coupon
Final price $2.48

★Jose Ole Taquitos $3.48
Use $1/1 printable Smartsource coupon
Final price $2.48

Red Baron Pan Pizza or Pasta $4.98
Use $1/1 Pan product from 10/24 SS
Final Price $3.98

Refrigerated Section

Butterball Turkey Bacon $1.88
Use $.75/1 Butterball T-Bacon printable coupon
Final price $1.13

Danon Light and Fit 4pk $1.93
Use $1/1 printable Facebook Coupon
OR use $.50/1 printable coupon
Final price as low as$.93

★Activia 4pk $2.05
Use $.75/1 printable coupon
Final price $1.30

★Activia Dessert Yogurt, 4pk, $2.05
Use $.75/1 printable coupon
Use $1/1 from 8/29 SS
Final price as low as $1.05

Darigold Lactose Free milk, 1/2gal., $2.62
Use $.75/1 printable coupon
Final price $1.88

Oakdell large eggs $1.33

Hytop milk 1 gal $1.98

Produce

3lb bag of tangarines $1.98
Braeburn, Jonagold Apples, or Gala Apples $.98/lb
Rome or Fuji apples $.98
Bananas $.46/lb
Red Delicious $.98
Granny Smith apples $.88/lb
Yellow onions $.48/lb
Grape Tomatoes 10 oz $.98
Roma Tomatoes $.98/lb
Pears $.78/lb

Limes $.20 each
Cucumbers $.48 each
Celery $.48/lb

Comments

  1. Several months ago, Winco in Meridian told me they wouldn’t accept printables. Has that changed?

  2. I found Mrs. Cubbisons crutons for $.98. used $.55 coupon exp 11/30 OOP $.43! Also small bottle of tobasco for 1.25 used 50 cent coupon oop .75

  3. If anyone knows the price of turkeys at the Meridian WinCo could you please share it? I’m holding out for the best deal. I’m not 100% sold on what I’ve found so far.

    • My Butterball turkey today was $.68/lb with my $50 purchase at the Winco in Meridian. Also, used $.75/2 Jimmy Dean Sausage rolls (not sure from what paper, I clip all my q’s, but exp. 1/30/11).

  4. I couldn’t find the Rhodes cinnamon rolls coupon on the link. :(

  5. The price at IF winco is 38cents/lb with $50 purchase. Wish ours was 24cents – that would rock!

  6. paula mason says:

    well our prices at walmart are better than wincos but our stuff all comes from china or korea..

Leave a Comment
Want to see your picture by your comment? Get your custom avatar by registering for free at Gravatar.

*