Winco Deals as of 10/11 {CHEAP Grapes, Pumpkins, Old El Paso Taco Seasoning, Jimmy Dean Sausage and MORE!}

October 11, 2011 4 Comments | Disclosure

(Photo courtesy of Winco)

Here are the FAB deals this week at Winco! These prices come from the Fairview/Milwaukee store in Boise. Prices and deals vary by store. If you find a good deal, please share it and the store you found it at. If you are new to shopping at Winco, please keep in mind that Winco does not publish a weekly ad or have a sales schedule, so you never know how long their sales last.

Check out their NEW Coupon Policy! Print a copy for your coupon binder!

– means the price is better than generic/wholesale/mass store prices!

– means this is when we stock up!!!

If we don’t star an item but it’s listed here, that means it is still a better deal than you would get at a superstore on any given day.

New Deals:

Tomatoes on the Vine $.98/lb

Red/Green Grapes $.98/lb

Pumpkins $.17/lb

Yams $.88/lb

Nestle Halloween Candy $2.48
Use $1/2 coupon from the October Issue All You magazine or $1/2 Printable Coupon (NLA)
Final price:  $1.98 WYB2

Smart Ones Frozen Entrees $1.57
Use $3/10 SS-8/7 or $3/10 Printable Coupon  or $1/5 Printable Coupon
Final price: as low as $1.27 each WYB10

Betty Crocker Potatoes Au Gratin $.98
Use $.50/2 Printable Coupon or $.50/2 GM-10/2
Final price:  $.73 each WYB2

Ro-Tel $1.19
Use $.55/2 SS-10/2 or $.20/1 Printable Coupon
Final price: as low as $.92 each WYB2

Philadelphia Cooking Creme $2.67
Use $1/1 Printable Coupon
Final price:  $1.67

Nature Valley Granola Thins $2.28
Use $.75/1 SS-10/9 or $.75/1 GM 9/11
Final price:  $1.53

Old El Paso Taco Seasoning $.78
Use $.50/1 Printable Coupon (NLA) and $.50/1 SS-9/18 (varies by region)
Final price as low as:  $.28 each

Quaker Instant Oatmeal $2.50
Use $1/1 coupon from the October Issue All You magazine
Final price:  $1.50

Jimmy Dean Heat and Serve Sausage $1.38
Use $.75/1 RP-3/6
Final price:  $.63

Other Deals:

Tree Top Assorted Juices $1.98
Use $1/2 Printable Coupon
Final price: $1.48 WYB2

Skippy Peanut Butter $2.12
Buy 2
Use $.60/2 Printable Coupon
Final price: $1.82

Precious String Cheese $2.98
Use $1/1 SS-8/14
Final price: $1.98

General Mills Trix  and Cocoa Puff Cereal $1.98
Use $1/2 Printable Coupon
Final price: $1.43 WYB2

Carnation Instant Breakfast $4.94
Use $1/1 Printable Coupon or $1/1 September Issue All You magazine
Final price: $3.94

Pediasure (6 pack) $9.97
Use $3/1 Printable Coupon
Final price: $6.97

Welch’s Squeezable Grape Jelly $1.89
Use $.55/1 SS-9/25
Final price: $1.34

Bugles Corn Snacks $1.78
Use $.50/1 Printable Coupon or $.50/1 Printable Coupon
Final price: $1.28

Campbell’s Soup (tomato and chicken noodle) $.60
Use $.40/3 Printable Coupon
Final price: $.47 WYB3

Martha White Muffin Mix $.98
Use $1/4 RP-8/8 (regional coupon)
Final price: $.73 WYB4

Tai-Pei Stir Fry Creations $4.48
Use $1/1 Printable Coupon and $1/1 SS-10/2
Final price: $3.48

Van’s Whole Grain Waffles $2.57
Use $1/1 Printable Coupon
Final price: $1.57

Yoplait Go-Gurts $1.98
Buy 2
Use $.75/2 Printable Coupon or $.75/2 GM-8/7 or $.75/2 Printable Coupon
Final price: $1.61

8th Continent Soy Milk $2.75
Use $1/1 printable coupon or $1/1 RP-6/5
Final price: $1.75 each

Mondo Fruit Squeezers (6 pack) $.88

Capri Suns (Assorted Flavors) $1.97

Jiffy Corn Bread Mix $.55

Tyson Anytizer Snack Bags $6.98
Use $1/1 SS-8/7 and $1/1 Printable Coupon (coupon IS still available!)
Final price: $5.98

Tyson Chicken Nuggets $4.92
Use $1/1 SS-8/21
Final price: $3.92

Gerber Graduates Pasta Pick-ups $1.42
Use $.55/1 Printable Coupon
Final price: $.87

Rhodes Cinnamon Rolls $2.98
Use $1/1 RP-8/8
Final price $1.98

C&H Sugar 4 lb. bag $2.84
Use $.50/1 Printable Coupon
Final price: $2.34

Cholula Hot Sauce $2.28
Use $1/1 Printable Coupon
Final price: $1.28

Hillshire Farms Deli Meat $1.98
Use $.35/1 SS-9/18
Final price: $1.63

Salmon Fillets $7.98

Gatorade $.78 each

Hawaiian Punch 1 gallon Juice Blends $1.97 each

Kool-Aid Jammers 10 pk $1.48

Van Camps Pork and Beans $.60

Reser’s Macaroni Salad $2.18
Use $1/1 printable coupon
Final price: $1.18

Totino’s Frozen Pizza $1.15
Buy 4 or Buy 2
Use $1/4 printable coupon or $.60/3 GM-10/2
Final price as low as: $.90 each

Pillsbury Toaster Strudel $1.88
Buy 2
Use $.50/2 Printable Coupon, or $.50/2 GM-9/11, or $.50/2 Printable Coupon
Final price: $1.63 each

Pork Sirloin $1.88/lb.

Hamburger Helper $.98
Buy 3
Use $.75/3 GM-10/2
Final price $.73 each

Juanita’s Tortilla Chips Fiesta Bag $1.78

Farmhouse Rice or Noodles $.88

Johnson’s Baby Shampoo $2.65
Use $1/1 printable coupon
Final price $1.65

Powerade $.78

1 Dozen Fresh Bagels $3.98

Capri Sun 100% Juice $2.80

Yoplait Yogurt Cups $.50
Buy 10
Use $1/10 Printable Coupon or $1/10 GM-10/2
Final price $.40 each

Dole Fruit Bowls 6 ct $1.98
Use $.50/1 printable coupon
Final price $1.48 each

Sundance Tea $.48

Heinz Vinegar 128 oz $2.56
Use $.50/1 printable coupon
Final price $2.06 each

Home Dairies Cottage Cheese 16 oz $1.78

Sun Dish Liquid $.78

Tenderbird Chicken Breasts 48 oz $5.98

Lucerene Sour Cream 16 oz $1.28

Nature Valley Granola Bars $2.28
$.75/2 GM-10/2
Final price $1.91 each WYB 2

Arizona Sweet Tea $.77

Kikkoman Soy Sauce $1.42
Use $1/1 printable coupon
Final price $.42

S&W Beans $.68
Buy 2
Use$.50/2 RP-9/11
Final price $.43 each

Bridgford Monkey Bread $2.18
Use $.55/1 printable coupon
Final price $1.63

★ Hytop Canned Tomatoes $.57

Hytop Milk: Skim, 1%, 2% 1 gal $2.39
Use $.75/1 printable coupon
Final price $1.64

Idahoan Potato Pouches $.88
Buy 3
Use $.75/3 printable coupon
Final price $.63 each

Tree Top Applesauce $2.24
Buy 2
Use $1/2 printable coupon
Final price $1.74 each

McCormick Grill Mates Seasoning $.48

Hytop Mandarin Oranges $.50

V8 Fusion+Tea $2.98
Use $1/1 V8 V-Fusion+Tea printable coupon
Final price $1.98

Stouffer’s Party Size Lasagna $9.98
Use $1/1 printable coupon and $1/1 SS-9/25
Final price $8.98

American Falls Water 24 ct $2.97

Hytop Tomato Sauce $.26

Mrs. Cubbison’s Croutons $.98

Hytop White or Wheat Bread $.95

Nalley Chili $.86

Hytop Saltines $.98

Santiam Canned Veggies $.65

Del Monte Ketchup $.98

Fit ‘n Fruity Yogurt $.36

Blue Bonnet Margarine Cubes $.88

Farmhouse Flavored Pasta $.88

Cascade Pride Bread $1.55

V8 100% Vegetable Juice $2.48
Use $1/2 printable coupon
Final price $1.98 each WYB2

John Morrell Smoked Sausage $1.68

Challenge Whipped Butter $1.54
Use $.55/1 printable coupon
Final price $.99

El Monterey Burritos & Chimichangas $2.68
Use $1/1 printable coupon
Final price $1.68

Act II Popcorn 3pk $.98

Keebler Granola Fudge Bars $2.74
Use $.75/1 printable coupon
Final price $1.99 each

Lloyd’s Shredded Pork BBQ $4.18
Use $.75/1 SS-8/28
Final price $3.18

Oakdell Large Eggs (dozen) $1.37

King’s Hawaiian Mini Sub Rolls $2.68
Use $.50/1 coupon found in the August Issue All You magazine
Final price $2.18

Yoplait Smoothies $1.98
Use $1/1 printable coupon
Final price $.98

Silk Soy Milk $2.78
Use $.75/1 printable coupon
Final price as low as $2.03

Hershey’s Milk Chocolate Bar 6 pack 2.97
Buy 2
Use $1/2 printable coupon
Final Price $2.97 each

Snapple Canned Beverages $.58

★ Shasta 2 Liter Bottles Soda $.78

Kerns 1/2 gallon Guava Nectar $1.98

Ortega Whole Grain Taco Shells 10 count $1.48
Buy 2
Use $1/2 Peelie
Final price $.98

Chef Boyardee Ravioli $.87
Buy 2
Use $.50/2 Found in September issue All You magazine
Final price $.62

Fruit Roll-Ups $1.78
Buy 2
Use $1/2 Printable Coupon (NLA) and .50/2 SS-10/9
Final price as low as $1.28

Pop Tarts $1.68
Buy 3
Use $1/3 RP-8/28
Final price as low as $1.35

Hormel Pepperoni $1.55
Buy 2
Use $.55/2 Printable Coupon
Final price $1.28

Freschetta Frozen Pizza $5.27
Buy 1 or 2
Use $1/1 Printable Coupon and $1/1 SS-9/25
Final price as low as $4.27

Ajax Laundry Detergent 40 Loads $2.97
Buy 2
Use $1/2 SS-8/14 or $.50/1 October Issue All You magazine
Final price 2.47

Produce

★ 3lb Bag Carrots $2.98
Cauliflower $1.28 each
Small Grapefruit $.58each
Iceberg lettuce $.88 a head
Jalapenos $.78/lb
Lemons $.28 each
Bananas $.52/lb
Yellow onions $.48/lb
Celery $.48/lb
Red Onion $.58/lb
Zucchini $.98/lb
Avocados $.88 each
Cucumbers $.68 each
Bartlet Pears $.78/lb
Cantalope $.48/lb
Navel Oranges $1.58/lb
Sweet Corn $.38 each
Black/Red Plums $.98/lb
Green Bell Peppers $.48 each
Roma Tomatoes $.98/lb
Honeydew Melon $.68/lb.
Golden Delicious Apples $.78/lb
Peaches $1.28/lb
Nectarines $.98/lb
Butternut Squash $.88/lb
2 lb. Bag Mini Sweet Peppers $3.98
Strawberries 1lb $1.98
Broccoli Crowns $.98/lb
Raspberries $2.98
Seedless Watermelon $.38/lb
Hot House Tomatoes $.88/lb
Spinach $.99/bunch
Colossal Sweet Onion $.58 lb

 

 

Comments

  1. I came across a $.75/1 coupon for C&H sugar in the 8/28 RP that would make it only $2.09 for a 4 lb bag of sugar.

  2. Are these deals as of 10/3 (as titled), or are they more recent (because the post date is 10/11)? Thanks!

  3. The Albertsons at 5 mile and Ustick in Boise has loads of 6 packs of Hershey’s chocolate on clearance for $2.24 each.  I used the Facebook coupon and got the dollar off two.

Leave a Comment
Want to see your picture by your comment? Get your custom avatar by registering for free at Gravatar.

*