Walmart Deals as of 2/27/12 {Cheap Libby’s Canned Vegetables, Country Crock, Enfamil, Schick HydroSilk Razor, Purina ONE Cat Food and More!}

February 27, 2012 6 Comments

New to shopping at Walmart? Start here:

Walmart Key

Because Walmart IS the generic/mass/superstore, the brown star on this match-up represents items on sale or (Rollback). These items are priced lower then the everyday price.

No star- Means ok price, pick it up if you’re there and you need it.

★ -Means item is currently on Rollback (sale). Grab a few, but wait for a better deal to stock up.

- Means awesome price! Stock up, buy only what you know you and your family will use :)

Walmart Price Matching Deals

Trident, Stride, or Dentyne Pure Gum
Price match the Walgreens ad to: $.69
Use $1/2 Stride Single Packs 02/12 SS
Final Price: $.19

Nabisco Crackers 7.5-16 oz
Price match the Kmart ad to: $1.88
Use $1/2 Nabisco Crackers, 9-16 oz (exp 03/02/2012)
Final Price: $1.38 each

Tilamook Cheese 2 lbs.
Price match the Fred Meyer ad to: $4.99
Use  $1/2lbs  Cheese printable coupon (Utah and Idaho only)
Final Price: $3.99

Silk SoyMilk, PureAlmond or PureCoconut Half Gallon
Price match the Fred Meyer ad to: $2.68
Use $1/1 Silk Half Gallon, or Single Serve 4 pk
Final Price: $1.68

Roma Tomatoes
Price match the Fred Meyer ad to: $.79/lb.

Cucumbers or Green Bell Peppers
Price match the Fred Meyer ad to: $.50

Asparagus
Price match the Fred Meyer ad to: $.99/lb

Walmart Produce

Apples- Fuji $.87/lb
Apples $1.17 /lb.
Avocados $.74 /ea.
Bananas $.52 /lb.
Bell Peppers - Green $.62/ea.
Bell Peppers – Red/Yellow/Orange $1.14 /ea.
Broccoli $1.18 /lb.
Carrots $ .99/2 lb. bag
Celery $1.38 /bunch
Cucumbers $.58 /ea.
Grapes – Red/Green $ 1.88/lb.
Lemons $.33 /ea.
Lettuce – Green Leaf $1.44 /ea.
Onions – Yellow $.46/lb.
Potatoes $1.77/5 lb. bag
Tomatoes – Slicing $1.48/lb.
Tomatoes – Roma $.84/lb.
Zucchini $.98/lb.

Cuties 3 lb bag $4.98
Use $0.45/1 Cuties, 2lb or 3 lb bag 02/26/2012 SS
or $0.35/1 Cuties, 3 lb bag 02/26/2012 SS
Final Price: $4.53

All Natural Almond Accents 3.5 oz $2.98   (at my store these are located near the produce)
Use $1/1 Almond Accents
or $1/1 Almond Accents, bag 02/26/2012 SS
or $0.75/1 Almond Accents, bag 02/26/2012 SS
Final Price: $1.98

Walmart Frozen

High Liner Fisher Boy Fish Sticks 24 oz $2.98
Use $.75/1 High Liner Fisher Boy Product 16 oz +
or $0.75/1 Fisher Boy Product
Final Price: $2.23

Healthy Choice Cafe Steamers $2.48
Use $1/2 Healthy Choice Cafe Steamers
or $0.75/2 Healthy Choice Frozen Cafe Steamers 01/01/2012 SS
or $1/2 Healthy Choice Cafe Steamers (IE)
Final Price: $1.98 each

Newman’s Own Thin & Crispy Pizza $5.48
Use $1/1 Newman’s Own Thin & Crispy Pizza (exp 03/02/2012)
or $0.50/1 Newman’s Own Thin & Crispy Pizza
or $1/1 Newman’s Own Thin and Crispy Pizza
Final Price: $4.48

Walmart Grocery

MiO Liquid Water Enhancer $3.78
Use $1/1 Mio Mio or Mio Energy 02/26/2012 SS
Final Price: $2.78

Snyder’s of Hanover Pretzel Pieces 8 oz $2.98
Use $1/1 Snyder’s Flavored Pretzel Pieces or Pretzel Sandwiches, 8 oz+ 02/26/2012 SS
Final Price: $1.98

Snapple Tea or Juice Drink 6 pack 16 oz bottles $5.98
Use $1/1 Snapple Tea or Juice, 6 pk 02/26/2012 SS
Final Price: $4.98

Nature Valley Protein Chewy Bars 5 ct $2.76
Use $0.50/1 Nature Valley Protein Chewy Bars (exp 03/02/2012)
or $0.50/1 Nature Valley Protein Chewy Bars, 5 ct+ 02/26/2012 SS
Final Price: $2.26

SoBe Lifewater 20 oz $1.48
Use B5G1 SoBe, 20 oz 02/26/2012 Pepsi (exp 03/17/2012)
Final Price: $1.23 each

Quaker Instant Oatmeal Packets 10 ct $2.50
Use $1/3 Quaker brand cereal 12-18 oz or Instant Oatmeal (any flavor/variety) 2/26 PepsiCo Moments To Save Insert
Final Price: $2.17 each

Welch’s 100% Grape Juice 64 oz $2.97
Use $1/1 64 oz bottle Welch’s 100% Grape Juice or juice blend or 10 oz 6 pk or 4 pk 100% juice any flavor
Final Price: $1.97

Kellogg’s Rice Krispies 12 oz $2.64
Use $4/4 Kellogg’s Cereals
Final Price: $1.64 each

Hinode Silver Pearl Medium Grain Dry Rice 2 lbs $1.78
Use $0.55/1 Hinode Rice Dry Rice Bag, 1-5 lb Only (exp 03/02/2012)
Final Price: $1.23

Libby’s Canned Vegetables $.60
Use $1/4 Libby’s Canned Vegetables 11/13/2011 RP
Final Price: $.35 each

Cadbury Mini Eggs or Reese’s Miniatures 9.4-12.6 oz $2.88
Use $2/3 Hershey Kisses, Reeses’s, Hershey Bliss, Hershey Miniatures, Hershey Eggs, Cadbury or Whoppers bags 8 oz+ 2/26 SS
Final Price: $2.21 each wyb 3

Walmart Dairy/Refrigerated

Kraft Fresh Take Cheese & Breadcrumb Mix 6 oz $2.09
Use $1/1 Kraft Fresh Take Cheese & Breadcrumb Mix (exp 03/02/2012)
or $1/1 Kraft Fresh Take Cheese & Breadcrumb Mix 02/26/2012 SS
or $1/1 Kraft Fresh Take Cheese and Bread Crumb Mix
Final Price: $1.09

Kraft Philadelphia Cooking Creme 10 oz $2.48
Use $0.55/1 Kraft Philadelphia Cooking Creme 02/26/2012 SS
Final Price: $1.93

Kraft Philadelphia Indulgence Spread 8 oz $2.48
Use $0.75/1 Kraft Philadelphia Indulgence Spreads, 8 oz 02/26/2012 SS
Final Price: $1.73

Kraft MILKBITE Milk & Granola Bars  ct $ (I couldn’t find these at my store, anyone know how much they are?)
Use $0.75/1 Kraft MilkBite Milk and Granola Bars 02/26/2012 SS
Final Price: $

Tropicana Pure Premium 59 oz $2.98
Use $1/2 Tropicana Pure Premium 59 oz products 2/26 PepsiCo Moments to save insert
Final Price: $2.48 each

Country Crock Spread 15 oz $2.18
Use $1/1 any Country Crock Spread (exlcudes honey and cinnamon)
Final Price: $1.18

I Can’t Believe It’s Not Butter 15 oz $2.68
Use $1.25/1 any I Can’t Believe It’s Not Butter Product
Final Price: $1.43

Walmart Baby/Kids

Johnson’s Baby Lotion 15 oz $2.98
Use $.75/1 Johnson’s Baby Loton 9 oz +
or
$1/1 Johnson’s Baby or Natural Lotion, excludes 1 and 4 oz
or
$1/1 Johnson’s Baby Lotion Product, 9 oz+, click on product
Final Price: $1.98

Triple Paste Medicated Ointment 2 oz $6.47
Use $1.50/1 any Triple Paste
Final Price: $4.97

Daily Renewal Naturals Body Wash, Shampoo, Lotion 15.5 oz $3.97
Use $1/2 Daily Renewal Naturals Brand Baby Product (exp 03/02/2012)
or $1/2 Daily Renewal Naturals Brand Baby Product (IE)
Final Price: $3.47

Enfamil Baby Formula Powder 23.4 oz $23.44
Use $5 off your next Enfamil product purchase 
or $2/1 Enfamil or Enfagrow Powder, 22.2 oz+ 02/12/2012 SS
Final Price: $18.44

Walmart Beauty & Personal Care

Buy K-Y Original 2 oz $2.84
Use $3/1 any K-Y Brand Product NLA
or $3/1 K-Y Product 01/08/2012 SS
or $2/1 K-Y Brand Product 12/04/2011 SS (exp 02/29/2012)
or $2/1 K-Y Products, p.138 All You, Dec 2011 (exp 02/29/2012)
or $2/1 K-Y products, p.138 All You, Jan 2012 (exp 02/29/2012)
Final Price: FREE + .16 Overage to $.84

Nice N’ Easy Color Blend Foam $6.97
Use $3/1 Nice N Easy Color Blend Foam 2/26 SS
or $2/1 Clairol Product 2/26 SS
or $2/1 Clairol Hair Color, box 02/12/2012 RP
or $2/1 Clairol Hair Color 01/29/2012 P&G (exp 02/29/2012)
Final Price: $3.97

Schick HydroSilk Razor (possibly with bonus) $5.97
Use $4/1 Schick HydroSilk Razor or Refill 2/26 SS
Final Price: $1.97

Schick Hydro 5 Power Select $8.94
Use $4/1 any Schick Hydro Power Select 2/26 SS
Final Price: $4.94

Colgate Toothpaste 6 oz $1.50
Use $0.75/1 Colgate Toothpaste, 4 oz+ 02/26/2012 SS
Final Price: $.75

Dial or Dial for Men Body Wash 16-18 oz $2.97
Use $2/2 Dial or Dial for Men Body Wash 12 oz or larger
or $1/1 Dial for Men body wash 12 oz +
Final Price: $1.97 each

Walmart Health Care

Purell Advanced Hand Sanitizer 8 oz $2.87
Use $1/1 Purell Advanced Hand Sanitizer, 8 oz+ 02/26/2012 SS
or $1/1 Purell Product (IE), 8 oz+
Final Price: $1.87

Purell Travel Size Hand Sanitizers with Jelly wrap $1.47
Use $1/3 Purell 02/26/2012 SS (exp 05/26)
or $1/3 Purell Products (IE)
Final Price: $1.14 each wyb 3

Alka Seltzer Plus Allergy 24 ct $3.97
Use $2/1 Alka-Seltzer Plus Product 01/29/2012 SS
or $2/1 Alka-Seltzer Plus 12/04/2011 RP
or $1/1 Alka-Seltzer Plus, p.70 All You, Dec 2011
Final Price: $1.97

Advil Congestion Relief 10 ct $5.98
Use $2/1 Advil Congestion Relief, Cold & Sinus, or Allergy Sinus
or
$1/1 Advil Congestion Relief (exp 03/02/2012)
or $2/1 Advil Congestion Relief, Cold & Sinus or Allergy Sinus Product 02/19/2012 RP
or
$1/1 Advil Congestion Relief (exp 03/10/2012)
Final Price: $3.98

Atkins Endulge Bars 5 ct $5.00
Use $1/1 Atkins Bars, 5 pk 01/01/2012 SS
Final Price: $4.00

Walmart Pet Supplies

Purina Busy Bone Dog Treat $2.84
Use $1/1 Purina Busy 02/26/2012 SS
or $1.50/2 Purina Dog Snacks 12/04/2011 SS (exp 03/04/2012)
or $2/2 Purina Busy Products 01/08/2012 SS
Final Price: $1.84

Purina Beggin Dog Snacks 6 oz $2.63
Use  $1/2 pkgs Purina Beggin Dog Snacks 6 oz or smaller 2/26 SS
or $1.50/2 Purina Dog Snacks 12/04/2011 SS (exp 03/04/2012)
or $2/2 Purina Beggin’ 01/08/2012 SS
Final Price: $1.63

Purina Beggin Dog Snacks 25 oz $9.50
Use $2/1 pkg Purina Beggin Dog Snacks 25 oz + 2/26 SS
or $1.50/2 Purina Dog Snacks 12/04/2011 SS (exp 03/04/2012)
or $2/2 Purina Beggin’ 01/08/2012 SS
Final Price: $7.50

Purina ONE Beyond Cat Food 1 lb $2.57
Use $2/1 any 3lb+ Purina ONE Dry Dog Food  or Purina ONE Beyond Dry Dog or Cat Food any size, any variety 02/26/2012 SS
or $1/1 Purina ONE Brand Dry Cat Food 02/05/2012 SS
Final Price: $.57

Purina ONE Dog Food Cans 13 oz $1.26
Use B2G1 Purina Cans of ONE Dog Food, up to $1.79 02/26/2012 SS
Final Price: $.84 each wyb 3

Walmart Other Deals

Monopoly Electronic Banking Edition Game $24.76
Use $5/1 Monopoly Electronic Banking Edition Game 2/26 PepsiCo Moments to Save Insert
Final Price: $19.76

Scrabble Flash, Simon Flash or Yahtzee Flash Game $26.77
Use $5/1 Scrabble Flash, Simon Flash, or Yahtzee Flash Game 2/26 PepsiCo Moments to Save Insert
Final Price: $21.77

Print Walmart’s Coupon Policy & Ad Match Guarantee!

6 Comments Filed Under: Walmart

Comments

  1. Walmart has thier megapack of playdough clearenced for 10.00. If you printed the coupon for $5.00 it brings it down to only $5.00!! Not bad for 22 containers of playdough….Thinking about breaking mine up and getting cookie cutters and a small roller and give them as gifts for neighborhood kids’ bdays!!!

  2. country crock is on sale at our albertsons in idaho a 45oz tube for $3.99 used my $1 off and doubled it and got it for $1.99, that is the best deal if you can get it!!

  3. in my SS 2/26, there’s in advertisment for the Kraft MilkBites @ Albertsons. Feature price $1.49 after coupon. I am in So Cal so no doubles here. Hopefully Mavis can get these for .49.

  4. The Kraft milk and granola bars are in the milk section believe it or not,wierd! I just happen to notice them when I picked up my milk. I think….. they were 2.78 but I could be wrong it was 2 something? Just so you know were to look next time:)

  5. What is with all the posts mentioning PEPSI prices but not COKE. Sobe life water even after coupon is at 1.23 per bottle but I just bought a bunch at Walmart for 1.08 a bottle with no coupons. Just wondering? And I would buy either but why not mention the better deal?

Leave a Comment
Want to see your picture by your comment? Get your custom avatar by registering for free at Gravatar.

*