Walmart Deals As Of 11/13/11 {Cheap Swanson’s Broth, Libby’s Vegetables, Croutons, Jello, Country Crock, Eggs and More!}

November 14, 2011 14 Comments

Here are the FAB deals I found this week at Walmart! These prices come from the 12th/Greenhurst Walmart in Nampa, Idaho. Prices and deals may vary by store. Walmart does not publish a regular weekly ad or have a sales schedule so we never know how long the Rollback prices will last! Use my list as a guide when planning your shopping trip! There are quite a few match ups and rollbacks, so please feel free to share any other good deals you find! Also, be sure to read my Walmart Shopping Tips post for Price Matching tips and more!

Check out the Walmart Key!

Because Walmart IS the generic/mass/superstore, the brown star on this match-up represents items on sale or (Rollback). These items are priced lower then the everyday price. Grab a few but wait for a better deal to stock up!

No star- Means ok price, pick it up if you’re there and you need it.

★-Means item is currently on Rollback (sale). Better then the everyday price. Just grab a couple.

- Means awesome price! Stock up, buying only what you know you and your family will use :) 

Price Matching at Walmart…

(Price Matching at Walmart is a great way to save time, gas and money! You can do it with or with out coupons. I personally love to price match produce because we rarely see coupons for fresh fruits and veggies! To price match, simply show the cashier a competitor stores ad price for an item and they will adjust the price to match! Be sure to show them the ad before they ring up the item and double check that the item you are buying is identical in brand, size and quantity to the item in the competitor ad. Read more price matching tips HERE!)

Walmart Price Matching Deals:

Smart Balance Buttery Spread 15 oz
Price match the Walgreens ad to: $1.99
$1/1 printable coupon
Final price: $.99

Nestle Toll House Morsels 1-12.5 oz. (limit 1)
Price match the KMart ad to: $2
$1/2 Nestle Toll House Morsels
Final price: $1.50 each

Gold Medal all-purpose flour 5 pounds
Price match the KMart ad to: $2
$0.25/1 Gold Medal Flour
Final price: $1.75

Stove Top Stuffing 6 oz
Price match the Target ad to: $.89

Silk Soy Milk 64 oz.
Price match the Fred Meyer ad to: $2.79
$1.25/1 Silk Soymilk Facebook Coupon
Final price: $1.54

Ritz Crackers
Price match the Fred Meyer ad to: 2 for $2 or $2 each
$1/2 Nabisco Crackers
$1/2 Nabisco Crackers 11/13/2011 SS
Final price: $1.50

Texas Red Grapefruit
Price match the Fred Meyer ad to: 4 for $1 or $.25 each

Asparagus
Price match the Fred Meyer ad to: $2.48/lb

Walmart Produce:

Raspberries 6 oz. $1.98
Pears $.87/lb.
Cranberries 12 oz. $2.28
Red/Black Plums $.58/lb.
Peaches $.98/lb.
Red Delicious & Golden Del Apples ( bags) 3 lbs for $1 or $.33/lb!
5 lb. bag Jonagold apples $1.98 or $.40/lb!
Gala, Fuji, Granny, & Golden Apples $.98/lb.
Red/ Green Grapes $1.38/lb.
Mangos $.58/each
Limes $.15 each
Pomegranates $2.28 each
Kiwi $.25 ea
Lemons $.33 ea
Bananas $.52/lb.
Asparagus $2.98/lb.
Cauliflower $1.58ea
Leaf Lettuce $1.48 ea
Cabbage $.46/lb.
Red/Orange Bell Peppers $1.14 ea
Green Bell Peppers $.84
Broccoli Crowns $.98/lb.
Yellow Onions .46/lb.
Celery $1.34/bunch
Carrots 2 lb bag $.94
Baby Carrots 1 lb bag $1.18
Avocados $.98 ea
Cucumbers $.58/ea.
Zucchini Squash $1.28/lb.
Roma Tomatoes $.88/lb.
Tomatoes $.98/lb.
Idaho Potatoes 5 lb. bag $1.77
Red Potatoes $.63/lb.
Yams $.78/lb

Walmart Frozen:

Marie Callender’s Dessert Pie $4.98
$1/1 Marie Callender’s Dessert Pie 11/13 SS
Final price: $3.98

Smucker’s Uncrustables 4 count $2.58
$1/1 and Smucker’s Uncrustables sandwiches
Final price: $1.58

Hot Pockets 2 pack $2.24
$1/2 Hot Pockets Brand Sandwiches 2 Pack or larger
$1/3 Hot Pockets 8/21/2011 SS Insert (exp 11/21/2011)
Final price: $1.74 each

Pillsbury Egg Scrambles $2.50
$1/1 Pillsbury Egg Scrambles or Biscuit Sandwiches 10/2/2011 GM
$1/1 Pillsbury Frozen Egg Scrambles or Biscuit 9/11/2011 GM
Final price: $1.50

Rhodes Warm N Serve Rolls $2.12
$1/1 Rhodes Warm-n-Serve Rolls (IE)  Printable (FF)
$0.75/1 Rhodes Warm-N-Serve Rolls 8/28/2011 RP *Regional
$1/2 Rhodes Warm-N-Serv Rolls 8/28/2011 RP *Regional
Final price: $ 1.12

Walmart Grocery:

Dr. Peper 10 2 liter $1.25
 Free Dr. Peper 10 2 liter 10/9 SS (exp 11/21/11)
Final price: FREE!

SpaghettiO’s Pasta $.67
$.40/2 SpaghettiO’s Pasta 9/11 SS1 Exp. 11/15/11
Final price: $.47 each

Fleischmann’s Yeast strip 3 count $1.04
$1/2 Fleischmann’s Active or RapidRise Yeast
$0.40/1 Fleischmann’s Active Dry Yeast or Rapid Rise 11/6/2011 SS
Final price: $.54

 Kings Hawaiian Rolls 12 pack $2.00
$1/2 King’s Hawaiian Dinner Rolls (IE)  Printable (FF)
Final price: $1.50 each

Libby’s Canned Vegetables $.75
$1/4 Libbys canned vegetables
$1/4 Libbys canned vegetables 11/13 RP
Final price: $.50 each

Swanson’s Broth or Stock (32 oz Cartons) $1.98
$.50/2 any Swanson’s Cartons Broth or Stock
Final price: $1.73

Swanson Broth 14.5 oz cans $.50
$0.50/2 Swanson Broth Cans 11/6/2011 SS *Regional
Final price: $.25 each

Welch’s Sparkling Juice Cocktails 25.4 oz. $2.97
$1/2 Welch’s Sparkling Juice Cocktails (zip 12345 if you dont see it in yours)
$1/2 Welch’s Sparkling Juice Cocktail 11/13/2011 SS *Regional
Final price: $2.47 each

New York Texas Toast Croutons 5 oz. $1.36
$0.50/1 Texas Toast Croutons
$0.40/1 Texas Toasts Croutons 11/13/2011 SS
Final price: $.86

Jello 3 oz boxes $.62
$1.25/3 Jello Printable Coupon (NLA)
Final price: $.20 each

Hormel Bacon Bits 3 oz. $2.22
$0.55/2 Hormel Bacon Bits Products
$0.55/2 Hormel Bacon Bits Products
Final price: $1.94 each

Green Giant Canned Vegetables $.68
$.50/2 Green Giant Canned Corn, Peas or Green Beans 11/13 SS
Final price: $.43 each

Progresso Panko Crispy Bread Crumbs 8 oz. $2.36
$.50/1 Progresso Crispy Bread Crumbs 11/13 SS
Final price: $1.86

S&W Beans $.68
$.75/4 any S&W Canned Beans
$1/5 S&W Beans
$0.50/2 S&W Beans 9/11/2011 RP
Final price: $.43

Peter Pan Peanut Butter 16.3 oz. $2.08
$1.50/3 Peter Pan Peanut Butter (IE)  Printable (FF)
$0.50/1 Peter Pan Peanut Butter All You, Sept 2011 (exp 11/15/2011)
Final price: $1.58 each

Welch’s Essentials Juice 64 oz. $2.97
$1/1 Welch’s Essentials Juice Cocktail Blend 11/6/2011 SS
Final price: $1.97

Bear Creek Soup Mix $3.12
$1/1 Bear Creek Soup Mix 10/23/2011 SS
Final price: $2.12

Betty Crocker Box Muffin Mix 18.25 oz $2.50
$1.10/2 Betty Crocker or Fiber One Box Muffin Mix
$1/2 Betty Crocker or Fiber One Box Muffin
$1/2 Betty Crocker Muffin Mix, or Fiber One Muffin 10/2 GM  (exp 11/26/11)
Final price: $2.00

Nestle Hot Cocoa Mix 27.7 oz canister $4.68
$.55/1 any Nestle Hot Cocoa Mix 
Final price: $4.13

Progresso Soup $1.48
$1/4 Progresso Soups or HERE
$1/4 Progresso Soups
$1/4 Progresso Soups 10/23/2011 SS
$1/4 any Progresso Soups 11/13 SS
Final price: $1.23 each

Knorr Homestyle Condensed Stock (4 count) $3.38
$1/1 any Knorr Homestyle Stock 11/13 RP
Final price: $2.38

Best Foods Mayonnaise 30 oz $3.48
$.25/1 any Best Foods Product 11/13 RP
Final price: $3.23

Pam Original Cooking Spray  6 oz. $2.44
$.35/1 Pam Cooking Spray 11/13 SS
Final price: $2.09

Reddi-Wip 7 oz $1.63
$.25/1 Reddi-wip 6 oz or larger 11/13 SS
Final price: $1.38

Walmart Dairy/Refrigerated:

Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts 2 count $2.36
$1/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts (IE)  Printable (FF)
$0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts
$0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts
$0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts
$0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts 11/13/2011 GM
Final price: $1.85

Pillsbury Refrigerated Cookie Dough 16 oz $2.58
$1.50/3 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough
$1/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough
$1/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough
$0.75/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough 9/25/2011 SS
$1/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough 11/6/2011 SS
Final price: $2.08 each

Pillsbury Grands Biscuits 16.3 oz. $1.50
$0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr.
$0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands or Jr. Biscuits
$0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits 11/13/2011 GM
$0.30/2 Pillsbury Grands! Refrigerated Biscuits 10/23/2011 SS
Final price: $1.35 each

Pillsbury Crescent Dinner Rolls 8 oz. $1.98
$0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
$0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
$0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 11/13/2011 GM
$0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 11/6/2011 SS
Final price: $1.73

Minute Maid Orange Juice 59 oz. $2.98
$1/1 Minute Maid Bottle
Final price: $1.98

Shedd’s Spread Honey or Pumpkin Spice 6 oz $1.12
$.25/1 any one Sheds spread 11/13 RP
$0.40/1 Shedd’s Spread Country Crock (IE)  Printable (FF)
Final price: $.72

Shedd’s Spread Country Crock 21.3 oz. tub $2.12
$1/1 Country Crock All You, Nov 2011 (exp 12/1/2011)
$0.40/1 Shedd’s Spread Country Crock (IE)  Printable (FF)
Final price: $1.12

Yoplait Yogurt Cups $.50
$0.40/6 Yoplait Yogurt Cups
$0.40/6 Yoplait Yogurt Cups
$.40/6 Yoplait Yogurt Cups 11/13 SS
$1/10 Yoplait Yogurt Cups 11/13 SS
Final price: $.43 each

Land O Frost Premium Deli Meat 1 pound $3.38
$.55/1 Land O Frost Premium Deli Meat 1 pound
Final price: $2.83

Tilamook Cheek 2 pound loaf $5.96
$1 off any 2 pounds cheese (Valid in ID & UT)
Final price: $4.96

Milk:

1 gallon milk (store brand) $2.39
$.75/1 any gallon milk
Final price: $1.64

Eggs:

1 dozen eggs (store brand) $1.18
$0.55/2 Dozen Eggs Printable Coupon!
Final price: $.90 .dozen!

Egg-land’s Best Omega Eggs 12 ct $2.28
$.35/1 Egg-land’s Best Eggs 11/13 SS
Final price: $1.93

Walmart Household/Cleaning:

Hefty One Zip Bags (15 ct gallon or 20 ct quart) $1.96
$.75/2 any Hefty OneZip bags 11/13 RP
Final price: $1.58 each

Ziploc sandwich bags 120 ct $2.88
$1/2 Ziploc Brand Bags
$1/2 Ziploc Bags 11/13/2011 SS Insert
Final price: $2.38 each

Reynolds Slow Cooker Liners 4 count $1.87
$1/1 Reynold’s Slow Cook Liners
Final price: $.87

Reynolds New Non Stick Pan Lining Paper 30 ft. $3.58
$1/1 Reynolds New Non Stick Pan Lining Paper 
Final price: $2.58

Vanity Fair Napkins 100 ct $1.97
$0.55/1 Vanity Fair Napkins
$1/2 Vanity Fair Products
Final price: $1.42

Brawny Paper Towels 3 big roll pack $4.97
$1/1 Brawny Paper Towels
$1/2 Brawny Paper Towels 2 rolls or larger
Final price: $3.47 each

Glade 4 oz. Holiday Jar Candles $2.50
$1/2 Glade Jar Candles
$1/2 Glade Jar Candles
$1/2 Glade Jar Candle 11/6/2011 SS
Final price: $2

Fabreze Holiday Air Effects $2.50
$1/1 Febreze Air Effects 10/30/2011 P&G
$3/3 Febreze Products 10/30/2011 P&G
Final price: $1.50

Easy Off Fume Free Oven Cleaner $4.62
$0.50/1 Easy Off Oven Cleaner 11/13/2011 SS
$0.50/1 Easy Off Cooktop or Grill Cleaner
Final price: $4.12

All Laundry Detergent 32 oz. $4.47
.75/1 All Laundry Detergent
$.50/1 All Laundry Detergent 11/6/2011 RP
Final price: $3.72

Tide 100 oz. 64 loads $11.97
$2/1 Tide Detergent 10/30/11 P&G
$0.50/1 Tide Detergent 10/23/2011 RP
Final price: $9.97

Walmart Baby/Kids:

Huggies Baby Wipes Softpack 72 count $1.97
$0.50/1 Huggies Baby Wipes, 10/23/2011 SS Insert (exp 11/19/2011)
Final price: $1.47

Goodnites Underwear, Jumbo Pack $9.97
$2/1 GoodNites Underwear 10/23/2011 SS Insert (exp 11/19/2011)
$1/1 Goodnites Underwear
Final price: $7.97

Walmart Beauty & Personal Care:

Schick Disposable Razor Pack $1.97
$2/1 Schick Disposable Razors 10/9/2011 SS Insert (exp 11/20/2011)
Final price: Free + $.03 overage!

Nice N Easy Color Blend Foam Hair Color $7.97
$3/1 Nice N Easy Color Blend Foam Hair Color 11/13 SS
Final price: $4.97

Listerine Smart Rinse Anti-cavity Fluoride Rinse 500ml $4.37
$1.25/1 Listerine Smart Rinse
$1/1 Listerine Smart Rinse, Cool Blue or Reach Kid
$1/1 Listerine Smart Rinse, Cool Blue or Reach Kid
$1/1 Listerine Smart Rinse or Reach Toothbrush 10/9/2011 RP
$1/1 Listerine Smart Rinse OR Reach Toothbrush 7/31/2011 SS
Final price: $3.12

Aveeno Active Naturals Shampoo $5.96
$3/2 Aveeno Active Naturals Products 10/30/2011 SS
$1/1 Aveeno Active Naturals Products 10/30/2011 SS
Final price: $4.46 each

Carmex Lip Balm $.98
$0.30/1 Carmex Original Lip Balm
$0.30/1 Carmex Lip Balm 10/30/2011 RP
Final price: $.68

Vaseline Lotion $4.97
$1/1 Vaseline Lotion 11/13/2011 RP Insert
Final price: $3.97

Tampax Pearl 18 count $4.18
$1/1 Tampax Pearl or Pearl Compak 10/30/2011 P&G
Final price: $3.18

Garnier Fructis Shampoo or Conditioner $2.96
$1/1 Garnier Fructis Shampoo or Conditioner
$1/1 GarnierShampoo, Conditioner or Styling
Final price: $1.96

Walmart Healthcare:

Tums 36 count (roll) $1.92
$1/1 TUMS Product
$1/2 Tums Product 11/13/2011 RP
Final price: $.92

Beano To Go 12 ct $2.28
$1/1 Beano Product
$1/1 Beano Product 11/13 RP
Final price: $1.28

Children’s Advil 4 oz. $5.76
$1/1 Advil Children’s Product 10/30/2011 RP
Final price: $4.76

Halls Cough Drops $1.56
$0.50/1 Halls Drops All You, Nov 2011 (exp 11/18/2011)
Final price: $1.06

Walmart Other Deals:

DING! Card Game $14.86
$3 off any one Ding! Card Game
Final price: $11.86

*Prices and products may vary by store.

Print Walmart’s Coupon Policy & Ad Match Guarantee!

 

Comments

  1. On the Jello–you can price match it to Walgreens for .59 then use the save .60 on 3 which ends up making the 3 jellos/pudding .39 each, not as good a deal but still pretty cheap!

  2. I meant… what zip code did you use for the milk?

  3. what zip code you use for the milk?

  4. So I was just at my local Wal-Mart in Visalia, CA and was using printed coupons or rather trying to use printed coupons and the cashier and CSM wouldnt take them because I printed them in black and white. Whats up with that, I thought their policy said that they accepted black and white or color? I argued with them and stated that you could print in black and white so the CSM said well if it scans ill take it then put her hand over the barcode and scanned it with the hand held scanner well obviously it didnt scan since her hand was covering the bar code! UGH…im so irritated! Any advice?

  5. the redirect for the nestle morse doesnt work and when i try to print the pillsbury pie crusts it tells me i have exceeded the amount of times i can and ive never printed it please help?

    • I had this happen with a different coupon recently, and I think it is because the manufacturer puts a limit on how many coupons are available to be printed total. So if everybody else got to that one first, we are out of luck.

      I could be wrong about this but I thought I read it in the fine print on the print limit exceeded page when it happened to me.

  6. The IP Q matched with Shedd’s Spread Honey or Pumpkin Spice 6 oz $1.12 says that it excludes the honey and pumpkin spice flavors … anyone know of a Q that can be paired with these flavors? I would like to give them a try.

    • Bummer! I didn’t catch that. I looked and do not see another printable that includes the Honey and Pumpkin. I think the $.25/1 Shedd’s Spread from the 11/13 RP is the only one. Only $.87 after the $.25 coupon though! If you like pumpkin, the Pumpkin Spice is SO worth it! I put it on warm pumpkin muffins. yum!

  7. Kristina Olson says:

    What count is the Schick razor pack for $1.97? The coupon says not valid on 2 count. It also says no cash back if coupon exceeds retail price.

    • My Walmart had a section for 10+2 pack of razors at this price. However since I received my coupons they have been out.

      • I was going to say the same thing. It’s a 10+2 count but they’ve been out of stock for awhile now :(

        • Also, they won’t give you cash back but if you have other items in your cart, they should absorb the overage. They just wouldnt give you cash back if you ONLY bought the razors and nothing else. Does that make sense? :)

  8. For tomarrow only you can price match progresso soup to the albertsons flyer from sunday to 88 cents and get it for 63 cents a can!

Leave a Comment
Want to see your picture by your comment? Get your custom avatar by registering for free at Gravatar.

*