This is Why I Coupon!

November 15, 2009 2 Comments | Disclosure

Tonight for dinner we had spaghetti and for Dessert we had pie and ice cream.

Look how much it cost me using coupons?

1 lb Hamburger $1.68 (Paul’s on sale froze it for later)
1 Jar of Ragu .53 (Albertsons spend $30 get $15 sale)

or
1 Jar of Prego .50 (Albertson’s promo)
1 box of Ronzoni Wheat Pasta FREE (Albies Double Deal)
I went half and half on the Pasta Sauce! Prego is our favorite, but Ragu can not stand alone and I need to use it up!
Total: $2.19 for the MEAL or .37 a serving
(It made 6 servings)

My old way of shopping would have been like this:


1lb of Hamburger $2.69 (see PYP Costco Price list)
1 Jar Prego $2.00 (average price at Winco)
1 box of Pasta $2.00 (average price at Winco)

Total: $6.69 for the meal or $1.06 per serving




Pie and Ice Cream the couponing way…


Only $0.82 for the whole dessert! It could easily serve 8 making it $.10 a serving

Dessert the old Way:

  • Sara Lee Pie $6.39
  • Breyer’s Ice Cream $3.00 (In Walmart ad this week)
Total: $9.39 for the whole dessert or $1.17 per serving

Let’s Compare Again:

COUPON Dinner and Dessert: $3.01 or $.38 per person
OLD WAY Dinner and Dessert: $16.08 or $2.01 per person

You see why I coupon?

You can too!  Click here to buy our coupon class on DVD to learn the 7 Secrets of Successful Couponing!

Leave a Comment
Want to see your picture by your comment? Get your custom avatar by registering for free at Gravatar.

*