Grocery Budget Challenge {Week 37}

September 18, 2012 9 Comments | Disclosure

How are you doing with your Grocery Budget?

Did you know we have a weekly challenge going?  Lucky for you, it’s not too late to join!  Here are the details about our 2012 Grocery Budget Challenge. Even if you are not yet using coupons you need to start saving by setting some goals!

We hope you will join us! Set a goal today and get on the path to taking control of your grocery budget!

Here is how some of the fabs are doing…

Monica: Feeding a family of 4

Monthly grocery budget: $150

Spending this week: $12.80
Savings this week: $5

Spending for September: $58.86
Savings for September:  $139.50

Year to date spending: $1,065.03
Year to date savings: $1,818.51

I stopped into Fred Meyer and picked up some last minute food items for a BSU Football BBQ. Really unlike me,  but I found buns for .59, and I had to get in on the .50 Fred Meyer beans. So it worked out well.

 

Becky: Feeding a family of 3

Monthly grocery budget: $200

Spending this week: $96.98
Savings this week: $246.19

Spending for September: $116.37
Savings for September:  $370.94

Year to date spending: $1661.92
Year to date savings: $3270.69

We hit the bread store this week, and also got some delicious Fries and Chicken Strips from Zaycon foods!  At the bread store we got 14 loaves of bread for $11.66, including tax.  This is about 2 months worth of bread for us :)  Normal Walmart price for Franz bread is between $2.50-$3.99 per loaf!!  We paid $0.83!

So are you ready to track your spending and join our challenge?

#1 – Pick a monthly grocery budget amount. {Tips for setting a budget goal}

#2 – Complete the form below with your #’s, and be entered to win our monthly $20 amazon gift card drawing.

#3- View the results below and see what sort of goals other Fabulessly Frugal readers are setting!

Tools to help you:

  • Here is a grocery budget tracking spreadsheet to help you keep track of your spending/saving each week. It’s nothing fancy, but it will help you track your spending so you can quickly enter in your #’s each Monday afternoon.
  • {NEW!}  We also encourage you to download our Fabulessly Frugal Budget Tool to easily set a budget, track your spending and compare your actual spending to the budget you make.

Enter your goal and spending here:

See how other Fab FruGALs or Fruguys are doing here

Comments

  1. My budget is $150 dollars a month. I include anything that I buy to eat. I spend about 20 dollars a week on fresh produce from the farmers market. I buy meat in bulk when it is on sale. Labor Day weekend I bought a whole new york strip loin for $3.99 per pound. I had 22 steaks for around 40 dollars.

  2. Becky, I love that you showed that pic of your bread buy: we love Franz Bakery sooo much and it’s odd how many people have never heard of it! I refuse to buy bread (or bagels or english muffins or breadsticks…) at the grocery store anymore. I even get my tortillas from Franz!! Thanks for highlighting such a great, money-saving resource.

  3. The two loaves in the bottom right corner of the picture — Walmart regular price is $1.48, not $2.50. Albertsons usually has that variety for under $2. Were they having a sale, or is $.83 their regular price?

    I bought some bread from the Franz outlet not long ago, and it was not very good. I’m not sure if that’s typical or I just got a couple of stale loaves. These were the same varieties that I normally buy at the grocery store and we really like. The loaves from the outlet store were okay, but not fresh. We were able to use it for french toast and grilled cheese sandwiches though.

Leave a Comment
Want to see your picture by your comment? Get your custom avatar by registering for free at Gravatar.

*